EDUvolúcia

projekt súbežného vzdelávacieho systému

• EDUvolúcia

"Aby deti tvorili lepší svet!"

Anton Adamčík a Miroslav Sopko, Bratislava 2021

ABSTRAKT

Súčasný školský systém bol vybudovaný na uspokojovanie potrieb masovej priemyselnej výroby. Dnes už nedokáže pružne reagovať na výzvy globalizovanej a digitalizovanej spoločnosti. EDUvolúcia prináša nový vzdelávací systém pre 21. storočie. Vzniká paralelne a postupne eliminuje nedostatky súčasného školského systému.
Súčasný školský systém pripravuje žiakov a študentov pre život riadený autoritami. Nový systém prebieha v plne decentralizovanom prostredí: všetci jeho účastníci sa priamo aj sprostredkovane podieľajú na jeho vytváraní a riadení.
Výsledkom sú rovnaké šance pre každé dieťa, čo mu umožňuje naplno prejaviť a rozvíjať svoj talent pre uplatnenie sa v spoločnosti. Eliminuje sa tým diskriminácia na základe ekonomického, sociálneho aj etnického statusu. Takto EDUvolúcia buduje sebavedomé a vzdelané spoločenstvo, ktoré dokáže pružne reagovať inováciami na rýchlo meniaci sa svet.
EDUvolúcia si vyžaduje ako prvé kroky úpravu legislatívy, zriadenie samosprávy a vytvorenie digitálnej platformy.

EDUvolúcia: Aby deti tvorili lepší svet!

NAŠA VÍZIA

EDUvolúcia umožňuje žiakom a študentom voliť si vlastnú vzdelávaciu cestu, spolupodieľať sa na riadení procesu vzdelávania, čo naplno rozvíja ich jedinečný potenciál uplatniteľný v súčasnosti aj v rýchlo sa meniacom prostredí budúcnosti.

NAŠE POSLANIE

Utvárať vzdelávací systém neustále sa prispôsobujúci meniacemu sa svetu. V tomto systéme vo vzájomnej spolupráci žiaci, študenti, učitelia, rodičia, zamestnávatelia, komunity a ďalší účastníci vzdelávania vytvárajú nový typ vzdelávacieho prostredia. Absolventi, ktorí z neho vychádzajú, sú schopní efektívne a úspešne sa zapájať do života spoločnosti.

NAŠE HODNOTY

1. Zmena je realizovaná postupne, evolučne.
2. Dôraz na samoriadenie komunity a žiakov.
3. Žiak/študent je subjektom výchovy a vzdelávania v pozícii rovnocenného partnera.
4. Horizontálna a vertikálna decentralizácia riadenia.
5. Každý vzdelávajúci sa v súbežnom systéme dostane rovnaký objem financií v podobe kreditu ako v tradičnom systéme.

Predvoľby súkromia

Zásady ochrany osobných údajov